Owners
GEIGER ARTHUR J26203 COUNTY ROAD 121
HILLIARD, FL 32046
Parcel Summary
| Situs Address | CR 121 |
|---|---|
| Use Code | 0000: VACANT |
| Tax District | 6: Drainage Dist |
| Acreage | 1.000 |
| Section | 15 |
| Township | 2N |
| Range | 23 |
| Subdivision | |
| Exemptions | None |
Short Legal
PT SW1/4 OF SEC 15-2N-23EIN OR 686/600
Values
| 2024 Certified Values | 2025 Certified Values | |
|---|---|---|
| Land Value * | $30,000 | $45,000 |
| (+) Improved Value | $0 | $0 |
| (=) Market Value | $30,000 | $45,000 |
| (-) Agricultural Classification | $0 | $0 |
| (-) SOH or Non-Hx* Capped Savings ** | $5,843 | $18,427 |
| (=) School Assessed Value | $30,000 | $45,000 |
| County Assessed Value | $24,157 | $26,573 |
| (-) School Exemptions | $0 | $0 |
| (-) Non-school Exemptions | $0 | $0 |
| (=) School Taxable Value *** | $30,000 | $45,000 |
| (=) County Taxable Value | $24,157 | $26,573 |
Sales Information
| Sale Date | Book Page | Price | Instr | Qual | Imp | Grantor | Grantee |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1993-08-10 | 0686/0600 | $100 | QC | Q | V | GEIGER SANDRA | GEIGER ARTHUR J |
Buildings
No Buildings